00-508 Warszawa, Al. Jerozolimskie 11/19 lok. 12 Telefon - Radca Prawny Rafał Feldo tel. +48 604 919 411 Radca Prawny Rafał Feldo Warszawa e-mail: radca@feldo.pl

Postanowienie SN - opłata w sprawach o ochronę dóbr osobistych ENG

 

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu postanowienia z dnia 10.11.2006r. (sygn. akt: I CZ 62/06) przychylił się do wykładni treści art. 26 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 28.07.2005r. o kosztach sądowych (Dz.U. Nr 167, poz. 1398) – zwanej dalej Ustawą, polegającej na uznaniu, iż opłata stała pobierana jest niezależnie od tego, czy w toku sprawy o ochronę dóbr osobistych zostały zgłoszone roszczenia majątkowe, czy niemajątkowe.

Z treści art. 26 ust. 1 pkt. 3 Ustawy wprost wynika, że opłatę stałą pobiera się od pozwu o ochronę dóbr osobistych. Ochrona dóbr osobistych, zgodnie z art. 24 k.c. może polegać na roszczeniach o charakterze majątkowym jak i na roszczeniach majątkowych. Z ww. sformułowania przepisu wynika, że opłata stała pobierana jest od każdego pozwu o ochronę dóbr osobistych, niezależnie od tego, czy polega ona na zgłoszeniu roszczeń niemajątkowych jak i majątkowych.

Za takim rozumieniem art. 26 ust. 1 pkt. 3 Ustawy przemawia również wykładnia systemowa. Ustawodawca w art. 26 ust. 1 pkt. 4 i 5 Ustawy wyraźnie wskazał, że opłata stała dotyczy tylko pozwów o ochronę niemajątkowych praw autorskich oraz ochronę niemajątkowych praw wynikających z opatentowania wynalazków. W przypadku dóbr osobistych, których ochrona może wiązać się z roszczeniami majątkowymi i niemajątkowymi ustawodawca nie wspomina o żadnym rozróżnieniu opłaty od pozwu, natomiast, gdy chodzi o prawa autorskie i wynalazcze, to wyraźnie przewiduje, że opłata stała dotyczy tylko pozwów o roszczenia niemajątkowe. Z porówniania powołanych przepisów wynika więc jednoznacznie, że od pozwu o ochrone dóbr osobistych ustawodawca przewidział tylko jedną opłatę stałą niezależnie od tego, czy dochodzi się w tym pozwie roszczeń majątkowych, czy niemajątkowych. Taką możliwość dopuszcza art. 12 Ustawy, który stanowi, że opłatę stałą pobiera się w sprawach o prawa niemajątkowe oraz we wskazanych w Ustawie niektórych sprawach o prawa majątkowe. Wykładnia językowa i systemowa art. 26 Ustawy prowadzi do wniosku, że przepis art. 26 ust. 1 pkt. 3 Ustawy jest takim właśnie przepisem, który ustala stałą opłatę w sprawach majątkowych związanych z ochroną dóbr osobistych.

Wskazanego wniosku nie podważa to, że w art. 26 ust. 1 pkt. 6 Ustawy przewiduje się, że opłatę stałą pobiera sie także w sprawach o inne praw niemajątkowe, co mogłoby sugerować, że cały przepis art. 26 ust. 1 ustawy odnosi się tylko do praw niemajątkowych. Rozumowanie takie można by uznać za poprawne tylko wtedy, gdyby w przypadku spraw o inne prawa niemajątkowe (autorskie i wynikające z patentu), z którymi wiążą sie także roszczenia majątkowe, ustawodawca wyraźnie nie ograniczył opłaty stałej tylko do spraw niemajątkowych. W tej sytuacji uznać trzeba, że gdyby wolą ustawodawcy było ustalenie również w sprawach o ochronę dóbr osobistych opłaty stałej tylko w odniesieniu do roszczeń niemajątkowych, to podobnie jak w przypadku spraw o ochrone praw autorskich, czy ochronę praw wynikających z patentu, dałby temu wyraz w treści przepisu.

Rafał Feldo

Legal advisor, he belongs to the District Chamber of Legal Advisors in Warsaw

Rafal Feldo fotografia

 

Rafał Feldo has been running his professional career since 2000, working in a law firm and then a legal advisor. Since 2002, legal counsel Rafał Feldo has cooperated...

adres icon contact

ADRES

00-508 Warszawa,
Al. Jerozolimskie 11/19 lok. 12

phone icon contact

TELEFON

tel. 604 919 411
tel./fax: (22) 621 87 30

mail icon contact

E-MAIL

e-mail: radca@feldo.pl

Copyright © 2024 Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Feldo. Wszelkie prawa zastrzeżone.